Šiandien elektra varomų automobilių plėtra tampa daugiau nei reali – šie be konkurencijos skinasi kelią į priekį žaliosios energetikos, inovacijų ir mažesnių eksploatacijos kaštų srityse. Per artimiausią dešimtmetį transporto priemonių įvairovė neabejotinai pasikeis: vidaus degimo varikliu varomus automobilius pakeis elektra varomieji. Džiugina ir tai, kad viena didžiausių rinkos lyderių, „BMW“ įmonių grupė, atsakingai reaguoja į pokyčius ir gerokai spartina „eDrive“ gamybos pajėgumus investuodami net 790 milijonų eurų, tokiu būdu planuojama iki 2030 metų elektrifikuoti bent 50% transporto priemonių.

Automobilis, kurį pirkti apsimoka

Nepakeičiami elektromobilio privalumai – paprastesnis techninis aptarnavimas ir gerokai pigesni energijos gavimo kaštai. Elektromobilis turi gerokai mažiau judančių komponentų nei tradicinis automobilis, dėl šios priežasties vartotojui nebereikia rūpintis sąlyginai trumpai tarnaujančia mechanine dalimi (turbina, greičių dėže, tepalais, spaudimu ir kita). Tai reiškia ne tik paprastesnį techninį aptarnavimą, bet ir mažėjančias išlaidas: elektromobilio techninis aptarnavimas apsiriboja programinės įrangos naujinimu, specialių skysčių patikra, sutepimu ir baterijos charakteristika. Kasdieninėms kelionėms renkantis elektromobilį nebereikia rūpintis degalais, todėl gerokai sumažėja bendros išlaidos transportui – 100 km/h kaina gali nukristi net iki trijų kartų.

krasta auto bmw ix3 elektrine dalis
Tvari investicija

Elektromobilio eksploatacija yra gerokai tvaresnė ir ilgaamžiškesnė nei vidaus degimo variklių, tačiau šio automobilio kaina daugumai vartotojų ilgą laiką buvo nepalanki. Šiandien situacija gerokai pasistūmėjo: vien per šiuos metus Lietuvoje užregistruota 70% daugiau naujų transporto priemonių nei praėjusiais. Šie skaičiai neabejotinai susiję ir su tiesiogine valstybine parama, kuria gali pasinaudoti tiek fiziniai asmenys, tiek verslas. Privatūs asmenys gali kreiptis dėl 5000 Eur vertės išmokos perkant naują automobilį bei papildomų 1000 Eur sunaikinus ir išregistravus seną automobilį. Nuo šių metų didinama ir bendra parama verslui iki 5 milijonų eurų, už kiekvieną naują automobilį suteikiant 4000 Eur išmoką. Plačiau apie paramą: https://www.apva.lt.

krasta auto apva parama

Neregėta dinamika

Elektromobilis buvo sukurtas miestų gyventojams kaip efektyvi taršos mažinimo priemonė, tačiau, vos pradėję naudotis elektromobiliu, vartotojai vis rečiau nori persėsti prie tradicinio automobilio vairo. Ir visai ne be priežasties – ypatingą vairavimo malonumą kelia ne tik mažesnes išlaidos, tvarumo siekiai, bet ir visiškai unikali aerodinamika bei kasdien tobulėjantis modernus interjeras, apgaubiantis visiška tyla. Pavyzdžiui, naujosios kartos „BMW“ automobiliai geba išvystyti neregėtą momentinį dinaminį pojūtį – vos per 4,6 sekundės nuo pajudėjimo iš vietos. Vartotojus, svarstančius įsigyti elektromobilį kaip pagrindinę transporto priemonę, neramina ilgos distancijos, ypač atokesniuose miestuose, vis dėlto vystantis technologijoms ir miestų infrastruktūroms šių distancijų baimintis nederėtų – visa tai tik laiko klausimas.

krasta auto elektromobilio sukimo momentas

Penktosios kartos baterijos ilgesnėms distancijoms

„BMW“ įmonių grupė planuoja iki 2022 metų į rinką paleisti 500 000 sertifikuotų automobilių; siekiant šio tikslo ypač didelis dėmesys skiriamas centrinei elektromobilio daliai – baterijai. Šiuo metu 100% žaliose hidroelektrinėse yra gaminamos penktosios kartos aukštos įtampos baterijos ir akumuliatorių moduliai su specialia „eDrive“ technologija, kurios dėka energetinis tankis yra 40% didesnis nei BMW i3. Taip pat diegiama specializuota šildymo ir šaldymo sistema, padėsianti tausoti automobilio energiją besikeičiant eksploatacijos sąlygoms. Jau šių metų lapkritį pasirodantys naujausi BMW iX modeliai stebins galimybėmis pasiekti nuo 425 km (BMW iX xDrive40) iki 630 km (BMW iX xDrive50) vos vienu įkrovimu.

bmw i krasta auto elektromobiliai

Pokyčiams reikia visumos

Pirmieji elektromobilių modeliai galbūt ir kėlė klausimų, tokių kaip mažas galingumas, nepatrauklus dizainas, aukšta kaina ar ribotos įkrovimo galimybės. Gera žinia, kad šiandien Lietuva pirmauja Baltijos šalyse pagal įsigytų elektromobilių skaičių, turime daugiau nei 60 įkrovimo stotelių, nemokamą parkavimą didmiesčiuose bei kitas papildomas lengvatas. Regint visą procesą tampa akivaizdu, kad vidaus degimo varikliai jau visai netrukus nuguls į istoriją ir atėjo metas išsirinkti būsimąjį automobilį. Savo ruožtu, „BMW“ įmonių grupė kurdama naujausius modelius demonstruoja dar niekada anksčiau neregėtą sportinę prabangą neeiliniai vairavimo patirčiai. Kviečiame išbandyti.

„BMW“ elektromobilių modeliai:

  • „BMW i3“;
  • „the MINI Cooper SE“;
  • „BMW iX3“;
  • naujienos – „BMW iX ir BMW i4“.

Apie naujausius modelius skaitykite plačiau: https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0333569EN/the-first-ever-bmw-ix.